Menu Zamknij

Pompy ciepła – nowoczesne i ekologiczne ogrzewanie

Pompy ciepła cieszą się coraz większym zainteresowaniem osób, którym nieobcy jest temat ochrony środowiska i zmian klimatycznych na naszej planecie. Jest to dobra alternatywa dla ogrzewania domu lub mieszkania za pomocą urządzeń na paliwa stałe. Montaż pompy ciepła nie jest trudny a korzyści z jej eksploatacji ogromne. Niektóre typy tych urządzeń ogrzewają nie tylko powietrze, ale także wodę użytkową w naszym gospodarstwie domowym. Na terenie Gdańska i okolic działają firmy oferujące instalacje pomp ciepła. 

1. Jak działa pompa ciepła?

2, Korzyści ze stosowania pomp ciepła

3. Pompy ciepła Gdańsk – dofinansowanie

Jak działa pompa ciepła?

Temat pomp ciepła coraz częściej pojawia się w mediach oraz dyskusjach między potencjalnymi użytkownikami. Miewają oni szereg wątpliwości, czy taka forma ogrzewania jest rzeczywiście skuteczna. Postaramy się je rozwiać. Szczegółowe informacje na temat zalet tych urządzeń znajdziesz tutaj: budotom.pl/pompy-ciepla-gdansk. Pompa ciepła zbudowana jest z części zewnętrznej i wewnętrznej. Na zewnątrz budynku znajduje się wymiennik ciepła, natomiast wewnątrz zainstalowane są urządzenia, których zadaniem jest rozprowadzanie ciepła w pomieszczaniach. Powietrzna pompa ciepła, zwana inaczej pompą powietrze-powietrze, nie potrzebuje żadnego zewnętrznego urządzenia. Wentylator wtłacza powietrze do wymiennika ciepła z którego, rozprowadzane jest po domu, mieszkaniu lub firmie. Inny rodzaj tych urządzeń, to pompy typu powietrze-woda. Jest ona bardziej wydajna, gdy temperatura na zewnątrz spada poniżej zera. Może ona służyć także do ogrzewania wody użytkowej w domu, jeśli zainstalujemy specjalny system hydrauliczny lub ogrzewanie podłogowe.  

Korzyści ze stosowania pomp ciepła

Montaż montażu pomp ciepła jest niezwykle prosty. Jednak najpierw, specjaliści muszą sprawdzić stan budynku, w którym pompa ma być zainstalowana a potem sporządzić dla swoich klientów projekt i kosztorys. Dopiero potem można przystąpić do montażu pompy ciepła. Łatwiejsze i szybsze jest zainstalowanie powietrznych pomp ciepła. Montowane są instalacje wentylacyjne i chłodnicze, a na końcu elektryczne. Montaż pompy ciepła powietrze-woda, jest nieco bardziej skomplikowany. Wymaga bowiem podłączenia jej do systemu hydraulicznego, tak aby można było korzystać z ciepłej wody użytkowej. Korzyści płynących z ogrzewania pomieszczenia pompami ciepła, nie sposób przecenić. Przede wszystkim są one energooszczędne i mogą zastąpić systemy grzewcze w domach jednorodzinnych, mieszkaniach oraz budynkach użyteczności publicznej. Możemy być pewni, że nasze rachunki za prąd staną się niższe. Oszczędności mogą wynieść nawet kilkaset złotych miesięcznie. Bardzo istotną kwestią dotyczącą pomp ciepła, jest ochrona środowiska. W przeciwieństwie do instalacji grzewczych na paliwa stałe, nie emitują one szkodliwych substancji do atmosfery i nie pozostawiają śladu węglowego. Pompy ciepła nie potrzebują żadnych paliw, ponieważ uzyskują energię z gruntu, wody lub powietrza. 

Pompy ciepła Gdańsk – dofinansowanie

Wiele osób zastanawia się nad zakupem pomp ciepła, jednak nie są to tanie urządzenia. Nie da się precyzyjnie określić jego ceny. Wszystko zależy od jego typu, oraz wielkości budynku i jego termoizolacji. Na szczęście w Gdańsku i województwie pomorskim, istnieje program dofinansowania instalacji pomp ciepła pod hasłem „Czyste Powietrze”. Pokryje ono znaczną część inwestycji, która według ekspertów powinna zwrócić się po pięciu latach użytkowania. W województwie pomorskim dostępny jest także program „Moje Ciepło” finansowany z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.