Menu Zamknij

Od czego zacząć wyrobienie paszportu?

Bez paszportu ani rusz! Dokument ten pozwala na przemieszczanie się pomiędzy krajami spoza Unii Europejskiej. Niestety z racji szerzącej się pandemii koronawirusa, podróże zagraniczne stały się bardziej uciążliwe i problematyczne. Szereg formalności niekiedy przyćmiewa pamięć o wyrobieniu sobie paszportu, co może być fatalne w skutkach, ponieważ dokumentu nie wyrobimy sobie od ręki z dnia na dzień. Jak wygląda cała procedura uzyskania paszportu i ile to kosztuje? Wszystko omówimy w dzisiejszym artykule.

Jak wyrobić paszport?

Przede wszystkim paszportu nie wyrobimy sobie wyłącznie przez internet, co jest złą wiadomością dla bardziej nowoczesnych obywateli. W tym celu musimy udać się do tzw. biura paszportowego, aczkolwiek tutaj mamy dobrą wiadomość – nie musimy wybierać punktu zlokalizowanego najbliżej naszego miejsca zamieszkania!

Możemy zatem pojechać np. do innego województwa bądź tam, gdzie zwyczajnie jest nam najwygodniej. Na miejscu pobieramy wniosek paszportowy, składamy odpowiednie załączniki i pozostaje nam czekać na odbiór dokumentu. Trzeba jednak dodać, że po odbiór już gotowego dokumentu zgłaszamy się już tylko w punkcie, w którym składaliśmy dokumenty (nie mamy już pełnej dowolności).

Ile kosztuje wyrobienie paszportu?

Koszt wyrobienia paszportu jest względnie niski. Nie uwzględniając żadnych zniżek, trzeba zapłacić równe 140 zł. To bardzo ważne jednak, aby opłaty dokonać jeszcze przed złożeniem kompletu dokumentów w biurze paszportowym – dowód uiszczenia opłaty paszportowej jest bowiem wymagany. Obecnie funkcjonują 3 progi zniżkowe: 50%, 75% oraz 100% zniżki, w zależności od przysługującego tytułu zniżkowego danej osoby. Mniej za paszport zapłacą m.in. emeryci i renciści, dzieci, uczniowie oraz studenci, a także osoby niepełnosprawne. Za paszport nie muszą z kolei płacić seniorzy powyżej 70. roku życia.

Ile trwa wyrobienie paszportu?

Czas oczekiwania na wydanie dokumentu wynosi do 30 dni. Niestety w wyjątkowych sytuacjach okres ten może ulec wydłużeniu nawet do 2 miesięcy (np. w przypadku błędów formalnych). Nie ukrywając czas odgrywa tutaj największe znaczenie, ponieważ bardzo często spieszymy się z wyjazdem i każdy dzień zwłoki kosztuje nas sporo nerwów. Rozwiązaniem może okazać się złożenie wniosku o paszport tymczasowy. Dokument ten wydawany jest teoretycznie najszybciej jak to możliwe, a zatem z większą szansą, że dostaniemy go wcześniej niż w przeciągu zakładanych 30 dni. Niestety wadą takie spsobu wyjścia z sytuacji jest to, że ważność paszportu tymczasowego wynosi zaledwie 12 miesięcy od daty wydania.