Menu Zamknij

Metody leczenia narkomanii

Narkomania to postępująca choroba, której podłoże stanowią substancje uzależniające, zawarte w narkotykach. Przyjmowanie coraz większych dawek prowadzi do fizycznego i psychicznego wyniszczenia organizmu. Ze względu na silne działanie uzależniające narkotyków, samodzielne wyjście z nałogu jest bardzo trudne, a w wielu przypadkach wręcz niemożliwe. Ratunkiem dla chorych okazuje się leczenie w ośrodku, gdzie znajdują się pod opieką specjalistów.

Uzależnienie od narkotyków z czasem postępuje. Narkoman odczuwa więc przymus przyjmowania coraz większych dawek. Początkowo zazwyczaj wypiera istnienie problemu. Gdy konsekwencje zażywania narkotyków stają się coraz poważniejsze, uzależniony zaczyna zdawać sobie sprawę z zagrożenia. Uzależnienie jest już jednak tak silne, że nie jest w stanie pozostać w trzeźwości, nawet jeśli ma świadomość zagrożenia. Bliscy dostrzegają symptomy ostrzegawcze takie, jak drażliwość czy obojętność na sfery życia, które wcześniej były bardzo ważne.

Z czasem, chory zaczyna dążyć do zdobycia narkotyku za wszelką cenę. Podczas przerwy w przyjmowaniu substancji psychoaktywnych, pojawiają się dokuczliwe objawy zespołu abstynencyjnego. Mogą znacznie różnić się w zależności od narkotyku. Czasem bywają jednak nawet groźne dla zdrowia. Na tym etapie, uzależniony nie jest już w stanie ukryć swojego problemu. Rodzina często czuje się bezradna i nie wie, jak wesprzeć chorego. W takiej sytuacji, jedynym wyjściem jest zwrócenie się po pomoc profesjonalistów.

Detoks narkotykowy i terapia uzależnień

Bliscy nie są w stanie powstrzymać chorego przed zażywaniem narkotyków, mimo swoich najlepszych chęci. Należy więc zgłosić uzależnionego na detoks narkotykowy. Odbywa się w specjalistycznym ośrodku, gdzie pacjent znajduje się pod fachową opieką. Dokuczliwe i potencjalnie niebezpieczne objawy zespołu abstynencyjnego są łagodzone przez podawanie odpowiednich środków farmakologicznych i substancji odżywczych. Chory szybko odzyskuje więc siły. Detoks musi oczywiście łączyć się z terapią, żeby leczenie dało długofalowe efekty. Czas jest uzależniony od rodzaju substancji psychoaktywnej i stopnia zaawansowania problemu. Badania nad leczeniem narkomanii trwają od lat. Istnieje więc kilka metod, którymi posługują się terapeuci, aby na nowo nauczyć chorego życia w trzeźwości.

Często stosuje się model Minnesota, którego celem jest zachowanie całkowitej trzeźwości. Terapeuta stosuje tzw. mapy, tworzone indywidualnie dla każdego pacjenta. Wykorzystuje się również terapię substytucyjną. Pacjent otrzymuje leki, które działają podobnie do zażywanych przez niego narkotyków, ale nie odurzają chorego. Środki farmakologiczne sprawiają, że pacjent nie odczuwa objawów zespołu abstynencyjnego. Z czasem, zmniejsza się dawki, aż do całkowitego odstawienia leków. Popularną metodą jest także terapia poznawczo-behawioralna. Polega na pracy z terapeutą i analizie sytuacji, w których chory odczuwa chęć sięgnięcia po narkotyk. Następnie, pacjent poznaje metody radzenia sobie z pokusą powrotu do uzależnienia. W leczeniu długoterminowym wykorzystuje się również model społeczności terapeutycznej, w którym pacjenci otrzymują wsparcie terpeutów, ale też innych uzależnionych.

Uzależnienie od narkotyków to problem, który da się pokonać. Rozwiązaniem są detoks i terapia w specjalistycznym ośrodku.