Menu Zamknij

Konstrukcja dachu – czym są łaty i kontrłaty?

Każdy budynek wymaga wykonania dachu. Obecnie można wyróżnić wiele technik, wiele rozmaitych rozwiązań, spośród których należy wybrać takie, które będzie odpowiadało całej konstrukcji, jak i inwestorom. W przypadku domów jednorodzinnych najpopularniejszą konstrukcją jest drewniana składająca się na więźbę dachową. Wśród licznych elementów można wyróżnić łaty i kontrłaty. Do czego one służą? Jakie jest zastosowanie łat dachowych? Czym są kontrłaty dachowe i w jakim celu się je stosuje?

  1. Sztywne pokrycie dachowe czy konstrukcja składająca się z łat i kontrłat? 
  2. Łaty i kontrłaty — elementy drewniane 

Sztywne pokrycie dachowe czy konstrukcja składająca się z łat i kontrłat? 

Konstrukcja dachu bardzo często zależy od jego nachylenia oraz od tego, jaki materiał wykończeniowy zostanie zastosowany. Konstrukcja sztywna wykonana z desek bądź płyt jest niezbędna w momencie, kiedy dach będzie miał nachylenie 10-20 stopni bądź jeśli do jego wykończenia użyta zostanie blach bądź gont bitumiczny. Pełne deskowanie połaci dachu sprawdzi się również w momencie, gdy bryła dachu jest dość skomplikowana, niestandardowa. Jeśli w Twoim przypadku nie występują takie czynniki, możesz śmiało skorzystać z konstrukcji z łat i kontrłat. 

Łaty i kontrłaty — elementy drewniane 

Konstrukcja z łat i kontrłat idealnie nadaje się do tworzenia konstrukcji dachu spadzistego. Łaty dachowe i kontrłaty to drewniane listewki zwykle o kwadratowym bądź prostokątnym przekroju. Kontrłaty mają zwykle przekrój 2,5×5 cm, z kolei łaty mają przekrój 2,4×4,8 cm lub 4×6 cm. Kontrłaty mocowane są w pierwszej kolejności, dokładnie na krokwiach, natomiast łaty mocuje się w poprzek i to na nich opiera się poszycie dachu, zwykle dachówka. Wpływ na dokładne wymiary łat i kontrałt ma: kąt nachylenia dachu, rodzaj pokrycia, strefa klimatyczna i położenie krokwi dachowych. 

Kontrłaty, poza tym, że zapewniają solidną podstawę pod pokrycie dachu, tworzą skuteczne szczeliny wentylacyjne, które pozwalają na odpowiednią cyrkulację powietrza. Zapobiegają gromadzeniu się wilgoci. Oddzielają również pokrycie dachowe od powłoki i konstrukcji dachu, a poza tym gwarantują jego szczelność. Nowe ustalenia pokazują jednak, że kontrałty nie są konieczne w przypadku małoformatowych pokryć dachowych, czyli dachówki. 

Zanim inwestor zdecyduje o rozstawie łat i kontrałt, musi pamiętać o tym, by dokładnie obliczyć odległości. Może to zrobić na podstawie materiału, jaki zamierza się kłaść oraz bazując na minimalnych podporach, które należy umieścić w konstrukcji dachu. Więcej na ten temat przeczytasz na stronie https://www.maldrew.com.pl/blog/co-to-sa-laty-i-kontrlaty.