Menu Zamknij

Jak urządzić małą łazienkę w mieszkaniu?

Przebudowa niewielkiej łazienki w bloku stanowi jedno z kluczowych i najbardziej wymagających zadań podczas całkowitego modernizowania mieszkania. Czy można stworzyć atrakcyjną i praktyczną łazienkę na małej powierzchni? Czy istnieją sposoby, aby optycznie powiększyć niewielką łazienkę w mieszkaniu? Zazwyczaj w blokach łazienki mają tylko około 4 metrów kwadratowych, co jest obecnie standardem w małych mieszkaniach. Wcale nie dziwi fakt, że mała łazienka jest nadal tematem popularnych dyskusji i często poszukiwanym w sieci. 

Proste rozwiązania

W małych łazienkach powinny dominować proste i minimalistyczne rozwiązania. Warto wybrać wszystkie elementy armatury łazienkowej tak, aby pasowały do siebie pod względem estetycznym i tworzyły spójną całość. Nadmiar wzorów i kolorów w małej przestrzeni powoduje uczucie przytłoczenia, dlatego też warto ograniczać ilość dodatków. Używanie większych płytek podłogowych lub szerszych paneli podłogowych laminowanych może stworzyć wrażenie większej łazienki. 

Postawmy na kabinę prysznicową bez brodzika – Kabiny walk-in z przezroczystym szkłem prezentują się nowocześnie i nie przeważają nad resztą łazienki. Ich wygląd sprawia wrażenie lekkości i harmonijnego dopasowania do otoczenia. Stosowanie stelaży podtynkowych i podwieszanych misek WC w małych łazienkach sprawia, że wnętrze nabiera elegancji, a także ułatwia utrzymanie czystości. Zawieśmy na ścianie duże lustro, które optycznie powiększa i pogłębia przestrzeń. Lustro umieszczone wzdłuż prawie całej ściany sprawi, że przestrzeń będzie wydawać się większa i pozwoli dwóm osobom korzystać z łazienki jednocześnie.

Jasna kolorystyka

Szczególnie ważne jest używanie jasnych kolorów, a w przypadku preferowania ciemnych odcieni powierzchnie powinny być błyszczące zamiast matowych. Duże znaczenie ma odpowiednie oświetlenie nie tylko w salonie, czy sypialni, ale również w małej łazience. Aby osiągnąć najlepsze efekty, należy dokładnie wybrać temperaturę barwową w przedziale od 4000 do 5500 Kelwinów. W łazience zaleca się podzielenie oświetlenia na trzy sekcje: główne światło, oświetlenie nad lustrem oraz oświetlenie w strefie przeznaczonej do kąpieli. Zastosowanie podwieszanych sufitów umożliwia wykorzystanie efektów wizualnych, takich jak nowoczesne oświetlenie kinkiety czy taśmy LED, co sprawia wrażenie większej przestrzeni. Kolejnym sposobem oświetlenia niewielkiej łazienki, zwłaszcza o wąskim układzie, jest zastosowanie silniejszego światła skierowanego na jedną ze ścian.

Elementy dekoracyjne

W łazience o mniejszych rozmiarach, elementy takie jak półki, szafki, uchwyty czy wieszaki, mogą sprawiać wrażenie, że przestrzeń jest zagracona i przytłaczająca. Mogą także stanowić rzeczywiste ryzyko wystąpienia kontuzji w ciasnej przestrzeni. Wskazane jest zastosowanie rozległej zabudowy, najlepiej wykonanej na zamówienie, aby wykorzystać całą dostępną przestrzeń od podłogi do sufitu. Optymalne rozwiązanie to meble z płyty o wysokim połysku, dostosowane do indywidualnych wymiarów.

Możliwości dekoracji łazienki są nieograniczone, a dodatkowe elementy wizualne mogą nadać jej nowy wygląd i uczynić ją bardziej przestronną. Możemy wybrać nowoczesną fototapetę z motywem ogrodu z trawnikiem, która jest wodoodporna, albo postawić na mural albo powiesić obraz, aby dodać przestrzeni małej łazience.