Menu Zamknij

Jak przygotować umowę budowlaną?

Aby zlecić roboty budowlane wykonawcy, ważne jest nie tylko jego wybranie, ale również podpisanie z nim umowy budowlanej. Sprawdź, czym dokładnie jest umowa o roboty budowlane, jakie elementy powinna ona zawierać i jak najprościej ją przygotować!Umowa budowlana – co to jest?

Umowa o roboty budowlane, w skrócie określana również jako umowa budowlana, jest typem umowy regulującej kwestie zlecenia prac budowlanych przez inwestora wykonawcy.

Chociaż nie ma obowiązku zawierania umów o prace budowlane, to jednak warto je podpisywać. Dzięki temu wszelkie prace, na przykład budowa domu, ale też prace brukarskie czy remontowe mogą być szczegółowo uzgodnione między stronami.

Dokładne informacje dotyczące umowy o roboty budowlane znajdują się w artykułach 647-658 Kodeksu cywilnego.Elementy umowy o roboty budowlane

Konstrukcja umowy budowlanej jest podobna do umowy o dzieło. Powinna ona zawierać poniższe elementy:- Informacje o stronach umowy – zleceniodawcy, czyli inwestorze oraz wykonawcy robót budowlanych,- Zakres prac budowlanych zleconych w ramach umowy,- Termin wykonania robót budowlanych,- Obowiązki stron umowy, na przykład dotyczące zabezpieczenia terenu prac, przygotowania robót, ich wykonania, odebrania,- Warunki wypowiedzenia, odstąpienia albo rozwiązania umowy między stronami,- Informacje o wysokości wynagrodzenia i sposobie jego wypłaty,- Kwestie gwarancji zapłaty za roboty budowlane,- Informacje związane z kupnem, dostawą oraz z rozliczeniem za materiały budowlane,- Informacje dotyczące odpowiedzialności stron umowy.Jak zawrzeć umowę budowlaną?

Umowa na budowę domu, ale też na prace instalacyjne, na przykład prace elektryczne, prace wykończeniowe czy remontowe powinna być zawarta między stronami w formie pisemnej. Ten dokument musi zawierać wszystkie uzgodnione warunki, a także wszelkie inne informacje, które mogą być konieczne do wykorzystania w przyszłości.

Jeśli chcesz podpisać taką umowę o roboty budowlane z wykonawcą, musisz najpierw zdecydować się na osobę, którą chcesz zatrudnić. Powinieneś wybrać kogoś, kto ma doświadczenie w tej dziedzinie. Najważniejsze jest to, aby znaleźć kogoś, komu można zaufać. Umowa powinna mieć jasny opis pracy do wykonania, cenę, harmonogram i miejsce, w którym praca zostanie wykonana. Wszystkie te punkty powinny być jasno określone.

Przykładowe umowy z branży budowlanej można znaleść na porady.prawne.online/opracowania/umowy/roboty-budowlane/.