Menu Zamknij

Zawiesia linowe czy łańcuchowe – które z nich wybrać?

Zawiesia to produkty, które przeznaczone są do przenoszenia ładunków wyróżniających się znaczną wagą. Może się wydawać, że nie ma w nich szczególnego, jednak w rzeczywistości każdy rodzaj tych elementów sprawdza się najlepiej przy konkretnych zadaniach. Bardzo popularne są zawiesia linowe i łańcuchowe. Czym się charakteryzują i które z nich warto wybrać?

Co warto wiedzieć na temat zawiesi łańcuchowych?

Co warto wiedzieć na temat zawiesi łańcuchowych? Zawiesia łańcuchowe są niezwykle uniwersalne. Co więcej, warto pochwalić te produkty za duży zakres wartości DOR, czyli Dopuszczalne Obciążenie Robocze. Przystosowane są one do przenoszenia ładunków wyróżniających się maksymalną wagą sięgającą wartości nawet na poziomie 30 ton.

Ważnym atutem jest także ogromna wytrzymałość oraz trwałość. Są one w dużym stopniu odporne na ścieranie oraz uszkodzenia mechaniczne. Dlatego z powodzeniem służą użytkownikom przez wiele lat. Istotną zaletą w przypadku tych produktów jest możliwość regulacji długości cięgien.

Jakie zalety mają zawiesia linowe?

Po drugiej stronie barykady są zawiesia linowe. Wykonuje się je ze stali, natomiast rdzeń oplatany jest linką z tego samego tworzywa. W ten sposób powstaje cięgno zawiesi linowych. Jakie zalety mają zawiesia linowe? Takie produkty mogą mieć jedno, dwa bądź wiele cięgien. Dzięki temu, że w procesie wytwarzania zawiesi wykorzystuje się wysokiej jakości stopy stali, są one niezwykle wytrzymałe.

Zawiesia linowe mogą zatem pracować w trudnych warunkach atmosferycznych czy w pobliżu groźnych oparów, co bez wątpienia jest jedną z głównych zalet. Zawiesia liniowe są dużo lżejsze od łańcuchowych, dlatego nie trzeba przy nich korzystać z urządzeń charakteryzujących się najwyższym udźwigiem.

Które zawiesia wybrać – łańcuchowe czy linowe?

Które zawiesia wybrać – łańcuchowe czy linowe? Nie można jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie – wszystko zależy od indywidualnych potrzeb. Każde z tych elementów ma swoje wady oraz zalety. Jedne i drugie zawiesia zapewniają równie wysoki poziom bezpieczeństwa. W kwestii długowieczności zawiesia łańcuchowe górują nad linowymi. Osoby, które szukają tańszych rozwiązań, nie zawiodą się, gdy zdecydują się na zawiesia linowe. Potrafią być one bowiem nawet dwukrotnie tańsze od swoich łańcuchowych odpowiedników.

Istotne jest też to, że łańcuchy można skracać, co wpływa na ich szersze zastosowanie. W kwestii odporności na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych i warunków atmosferycznych oba rozwiązania sprawdzają się znakomicie.