Menu Zamknij

Skuteczna, energooszczędna wentylacja? Dobrze dobrany rekuperator to podstawa!

Wymiennik ciepła, wentylatory, klasa efektywności energetycznej to tylko niektóre rzeczy, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze rekuperatora powietrza. Podpowiadamy na co szczególnie warto zwrócić uwagę przy zakupie urządzenia!

Rekuperator powietrza, choć ma stosunkowo prosty sposób działania, jest urządzeniem o wielu parametrach, które należy właściwie dobrać do budynku i potrzeb domowników. Źle dobrane urządzenie może sprawić, że nie tylko nie będzie ono spełniało swojej funkcji, ale także przysporzy kłopotów jego użytkownikom. Z kolei te dostosowane m.in. do powierzchni budynku i liczby domowników sprawi, że powietrze w pomieszczeniach będzie świeże, a na dodatek oczyszczone z kurzu i zanieczyszczeń powietrza!

Zakup rekuperatora – o czym warto pamiętać?

Nieodpowiednio dobrany rekuperator może sprawić, że w pomieszczeniach będzie duszno i konieczne będzie np. otwieranie okien. W takiej sytuacji działanie urządzenia mija się z celem, ponieważ jego zadaniem jest zatrzymywanie ciepła wywiewanego powietrza i ogrzewanie nim powietrza świeżego, chłodnego, wwiewanego do wewnątrz. Co zrobić by urządzenie działało efektywnie?

Niezbędny jest przede wszystkim projekt i dokładne obliczenia. To na ich podstawie można określić m.in. niezbędny strumień ilości powietrza. Wskaźnik ten różni się w zależności od typu urządzenia oraz powierzchni, na którą ma oddziaływać. W różnego rodzaju budynkach mogą być różne wymagane parametry dla minimalnego i maksymalnego strumienia wymiany powietrza.

W Polsce tym co reguluje krotność wymiany powietrza w pomieszczeniach mieszkalnych jest tzw. Polska Norma PN-83 B-03430. Według niej na jedną osobę przebywającą w pomieszczeniu przyjmuje się 30m3/h. Szukasz wysokiej jakości rekuperatora i profesjonalnego doradztwa? Wejdź na https://www.defro.pl/k,65,rekuperatory.html!

Kolejnym istotnym elementem jest wymiennik ciepła, za pomocą którego odzyskiwane jest ciepło z powietrza wywiewanego. Wymiennik może być np. krzyżowy z tworzyw sztucznych, krzyżowy aluminiowy, przeciwprądowy z tworzyw sztucznych czy przeciwprądowy aluminiowy.

Nie mniej ważne są wentylatory. Warto zwrócić uwagę by pobierały one niewiele prądu, a ich praca była cicha. Przy zakupie warto też zwrócić uwagę na filtry. Powinny one mieć klasę przepuszczalności od EU 3 do EU7. Można również dodać kolejny filtr o wyższej klasie.

Przy zakupie rekuperatora warto także wziąć pod uwagę pożądany przez nas odzysk ciepła, pobór mocy, klasę efektywności energetycznej oraz możliwości automatyki rekuperatora. Warto wybrać urządzenie wysokiej jakości i właściwie dobrać je do warunków. Rekuperator jest bowiem inwestycją, która posłuży nam wiele lat.