Menu Zamknij

Pompa hydrauliczna – jak działa?

Hydraulika siłowa w ciągu ostatnich lat stała się niezastąpionym elementem efektywnej pracy. Układy hydrauliczne wykorzystuje się w wielu dziedzinach, np. w rolnictwie czy robotach drogowych. Na cały układ składa się wiele elementów, takich jak silniki, siłowniki, przewody czy rozdzielacze, ale najważniejszymi częściami są pompy. Pompa hydrauliczna jako serce całego oprzyrządowania jest zwykle zasilana silnikiem spalinowy, choć występują również napędy z silnikiem elektrycznym. Jej funkcją jest przekształcenie energii silnika w energię hydrauliczną. Proces ten zachodzi poprzez tłoczenia w układzie hydraulicznym lepkiej cieczy – oleju, pod wysokim ciśnieniem w przewodach. Ciecz jako czynnik roboczy przenosi energię, która pozwala na działanie siłowników. Pompy hydrauliczne w ten sposób zasilają wiele urządzeń – od maszyn rolniczych, takich jak kombajny zbożowe czy ziemniaczane, po urządzenia budowlane – koparki i ich łychy. W ostatnich latach wykorzystanie hydrauliki siłowej zwiększyło się ze względu na jej precyzyjność w działaniu.

Rodzaje pomp hydraulicznych – gdzie najczęściej można je spotkać?

Pompy hydrauliczne można podzielić na kilka głównych rodzajów. Najczęściej spotykana jest pompa hydrauliczna zębata, która jest popularna w wielu maszynach użytku rolniczego, ale nie tylko. Dzieli się ona na trzy podrodzaje: pompy hydrauliczne o zazębieniu zewnętrznym, wewnętrznym i pompy hydrauliczne zębate gerotorowe. Kolejna jest pompa hydrauliczna wielotłokowa. W ostatnim czasie jest szczególnie mocno rozwijana ze względu na dużą sprawność i wydajność. Cechy te sprawiają, że osiąga ona dużą wydajność przy zwiększonym ciśnieniu w układzie hydraulicznym. W zależności od ułożenia tłoków względem wirnika, wyróżnia się pompy z tłokami ułożonymi promieniowo i osiowo. Pompy śrubowe są dość rzadkim rodzajem. Najczęściej spotykane to pompy dwu- i trzyśrubowe, ale występują także pompy jednośrubowe. Ich zastosowanie to głównie transport substancji niebezpiecznych lub trudnych w przetransportowaniu. Używane są na przykład w rozlewniach farb. Wyróżnia się jeszcze pompy łopatkowe z podziałem na te działania pojedynczego oraz podwójnego. Dodatkowo pompy hydrauliczne łopatkowe działania pojedynczego dzielą się na te z wlotem zewnętrznym i wewnętrznym. Wykorzystywane są głównie w transporcie gazów i cieczy czystych.

SONY DSC

Awaria pompy hydraulicznej – najczęstsze problemy

Pompa hydrauliczna jest urządzeniem, które pracuje zawsze, bez względu na to, czy maszyna jest w stanie spoczynku, czy nie. Sprzyja to pojawianiu się usterek, ponieważ mechanizm jest ciągle w ruchu, a przez to jego eksploatacja zwiększa się. Częstym sygnałem nieprawidłowości jest chociażby grzanie się pompy. Kolejnym, częstszym symptomem jest utrata mocy przez maszynę. Ustalenie przyczyny nie sprawia zwykle większych problemów. Winowajcą może być nieszczelny układ hydrauliczny bądź jego zapowietrzenie. Niekiedy przyczyna usterki znika po kalibracji pompy. Jednak biorąc pod uwagę, że pompy hydrauliczne pracują ciągle od włączenia maszyn, często zdarza się, że problem znika dopiero po regeneracji pompy. Długotrwała praca zużywa mechanizmy, więc taki przypadek nie będzie sporadyczny. Upewniwszy się co do skali problemu, należy wybrać odpowiedni serwis, który przeprowadzi kompleksową regenerację ze wszystkimi usługami.

Zakup pompy hydraulicznej – o czym należy pamiętać

Zakup pompy hydraulicznej powinniśmy poprzedzić dokładnym przemyśleniem tematu. Pompy występują w wielu rodzajach, a każdy z nich jest stworzony z myślą o konkretnych zadaniach. Na początku należy określić, do czego nasza pompa będzie służyć. Gdy już tego dokonamy, powinniśmy dokładnie zapoznać się z ofertą. W zależności od funkcji, rodzaju materiału, z które są wykonane, i wydajności, ceny pomp hydraulicznych mogą być zarówno niskie, jak i horrendalnie wysokie. Zbytnia oszczędność nie będzie dobrym krokiem. Tanie pompy hydrauliczne z reguły są robione z gorszych, mniej wytrzymałych materiałów. Ich żywotność jest przez to mniejsza. Szczególnie jest to widoczne, gdy pompy są eksploatowane mocno i regularnie. W czasie pracy mogą niemile zaskoczyć nas mniejsze lub większe usterki, które – nawet jeśli są niekłopotliwe – mogą w przyszłości zaowocować szybszym zużyciem całego mechanizmu. Niższa cena to również niższa wydajność. Warto poświęcić czas, żeby nasz wybór był jak najbardziej przemyślany. Zredukuje to prawdopodobieństwo zakupu słabego produktu do minimum, choć nie wykluczy go całkowicie. Zasada działa w obie strony. Niska cena nie zawsze musi gwarantować dużo mniejszą żywotność, ale te wyśrubowane również nie są gwarantem wielokrotnie większej jakości.

Artykuł powstał przy współpracy z serwisem maszyn budowlanych https://hydroserwishs.pl/