Menu Zamknij

Jak wygląda montaż klimatyzacji w mieszkaniu?

Klimatyzacja w domu przestaje być luksusem, a powoli zaczyna stawać się standardem. Coraz więcej osób zastanawia się więc, czy może pozwolić sobie na montaż klimatyzatora, aby cieszyć się przyjemną temperaturą i świeżym powietrzem, niezależnie od pogody. Warto dowiedzieć się, jak wygląda instalacja klimatyzacji w budynku mieszkalnym.

Ceny montażu klimatyzatorów nie są wygórowane. Zawsze warto jednak porównać oferty działających w okolicy firm. Jeżeli interesuje nas klimatyzacja, Warszawa jest miejscem, gdzie znajdziemy wielu monterów. Warto sprawdzić, który z nich oferuje klimatyzatory sprawdzonych producentów w najbardziej atrakcyjnej cenie. Koszt jest uzależniony również od typu urządzenia. Jeżeli zależy nam na najprostszym klimatyzatorze split, cena zazwyczaj oscyluje w granicach trzech tysięcy złotych. Droższym rozwiązaniem są klimatyzatory multisplit. Do jednej jednostki zewnętrznej można podpiąć kilka jednostek urządzenia wewnętrznego. W praktyce oznacza to, że klimatyzator chłodzi więcej niż jedno pomieszczenie bez dużej ingerencji w konstrukcję budynku. Cena montażu klimatyzacji multisplit dla 3-4 pomieszczeń zazwyczaj wynosi od ok. dziesięciu do kilkunastu tysięcy złotych.

Ile czasu zajmuje montaż klimatyzacji?

Montaż klimatyzatora typu split nie jest zbyt skomplikowany. Monterzy radzą sobie z tym zadaniem w ciągu jednego dnia roboczego. Dokładny czas jest zależny od oddalenia jednostek klimatyzatora, stanu instalacji elektrycznej, materiału wykonania ścian czy konieczności uzupełnienia ewentualnych nieszczelności. Zazwyczaj wynosi od czterech do dziesięciu godzin. Montaż klimatyzacji multisplit jest bardziej skomplikowany, dlatego zajmuje od dwóch do trzech dni roboczych. Wynika to z konieczności połączenia jednostki zewnętrznej z kilkoma jednostkami wewnętrznymi.

Instalacja klimatyzatora zasadniczo przebiega w kilku etapach. Monterzy zaczynają oczywiście od przygotowania miejsca montażu. Następnie, zajmują się odpowiednim rozmieszczeniem instalacji chłodniczej, sterowniczej i odprowadzającej skropliny. Kolejnym krokiem jest doprowadzenie zasilania. Później monterzy mogą przystąpić do montażu jednostki zewnętrznej i wewnętrznej. Następnie, należy sprawdzić szczelność instalacji. Jeżeli wszystko działa prawidłowo, klimatyzator może zostać oddany do użytku.

Polskie lata są coraz bardziej upalne. Nic więc dziwnego, że klimatyzacja w Warszawie cieszy się rosnącą popularnością. Warto pamiętać, że chociaż montaż nie wydaje się zbytnio skomplikowany, zdecydowanie lepiej zostawić to zadanie fachowcom.