Menu Zamknij

JAK WYBRAĆ ODPOWIEDNIE OBUWIE NA WIOSNĘ I LATO?

Razem z nadejściem lata wzrastają temperatury, w związku z tym zmieniają się również wymagania i potrzeby wobec obuwia roboczego dla pracownika. Dlatego tak ważną kwestią jest zadbanie o odpowiednią odzież roboczą i obuwie robocze. Jest to niezwykle istotna część garderoby, a źle dobrana będzie powodowała poczucie dyskomfortu w postaci potliwości, nieprzyjemnego zapachu, czy w skrajnych przypadkach takich dolegliwości jak grzybice i bakterie. Chcąc zapewnić komfort pracownika, tak aby nie dekoncentrował się i, aby był jak najbardziej efektywny, należy wybrać obuwie robocze, które zapewni wygodę i komfort, czyli będzie przewiewne, ale równocześnie zapewni odpowiednią ochronę stosowaną do danego stanowiska pracy.

Buty robocze a obuwie ochronne

Pierwszą istotną kwestią jest to, że często nie zdajemy sobie sprawy z różnicy pomiędzy butami roboczymi, a ochronnymi. Buty robocze powinny spełniać podstawową funkcję jaką jest ochrona przed zniszczeniem lub zabrudzeniem swojego prywatnego obuwia, z tego powodu pracownik zakłada je przed rozpoczęciem pracy. Natomiast buty ochronne, tak jak nazwa wskazuje mają na celu chronić pracownika przed uszkodzeniem na przykład mechanicznym. W tym przypadku sytuacja jest uzależniona od stanowiska pracy pracownika. Buty ochronne wyróżniają się cechami takimi jak wzmocnione noski i pięta, mogą posiadać podeszwę antywibracyjną, bądź antyprzepięciową. Buty ochronne są zatem obuwiem specjalistycznym, dedykowanym do konkretnego stanowiska pracy. Gdy już zdecydujemy o jakim charakterze obuwie potrzebujemy, możemy przejść do wybrania konkretnego modelu, ponieważ każde obuwie cechuje się sezonowością.

Cechy dobrego obuwia

Wydawać by się mogło oczywistym, ale zdarza nam się zapomnieć jak istotną kwestią jest rozmiar buta i nie zdajemy sobie sprawy, jak praca w za ciasnych lub za dużych butach może być niekomfortowa. Warto zatem zwrócić uwagę na ten szczegół. Równie istotną kwestią jest waga obuwia roboczego, ponieważ wybierając lekkie nuty robocze nie będziemy zbędnie obciążać nogi ich wagą. Kwestia, która też jest z pozoru nieistotna, jednak po 8 czy 10 godzinach pracy ma znaczenie. Wpływa to również w znaczny sposób na obciążenie kręgosłupa. Należy również zwrócić uwagę na materiał z którego wykonane są buty, ponieważ wybierając buty robocze, czy też buty ochronne na okres letni materiał, z którego są wykonane buty powinien być oddychający i pozwalający na przepuszczanie powietrza. Ku zaskoczeniu wielu klientów takie buty dzięki aktualnej technologii też mogą być wodoodporne czy przeciwdeszczowe.

Jaka wybrać odpowiednie obuwie na wiosnę/lato?

Najistotniejszymi cechami dobrego obuwia roboczego dla pracownika na okres letni są przewiewność i lekkość. W tym przypadku warstwy docieplenia są zbędne, ale w związku z częstymi deszczami wiosenno-letnimi i pracą na zewnątrz warto, aby buty robocze były wodoodporne. 

Skupiając się na cechach przewiewności bardzo dobrym wariantem mogą być sandały robocze, które są wykonane z odpowiedniego materiału i w dodatku posiadają specjalne perforacje. Bardzo dobrze sprawdzają się w magazynie lub w fabryce na produkcji, a tam gdzie występuje na przykład ryzyko upadku ciężkiego przedmiotu na stopę, należy wybrać sandały robocze z podnoskiem kompozytowym, który jest lżejszy niż metalowy. Z kolei jeśli wykonujemy pracę na przykład na budowie dobrym wyborem będą trzewiki robocze również z specjalną perforacją. Trzewiki robocze z wysoką cholewką i wzmocnioną częścią piętową chronią przed zwichnięciem czy skręceniem kostki, a dodatkowo absorbują energię w pięcie. Największą popularnością cieszą się półbuty – są uniwersalne w przypadku pogody deszczowej jak i słonecznej. Półbuty robocze również tak jak trzewiki czy sandały mogą mieć perforacje, wzmocnione noski i części piętowe. Świetnie sprawdzają się na zewnątrz.

Znając jakie potrzeby powinny spełniać buty robocze wybór nie jest już, aż tak trudny, a odpowiednio dobrane pozytywnie wpływają na nasze samopoczucie i poczucie komfortu w pracy. W naszym sklepie znajdziecie szeroki wybór tego asortymentu. Zapraszamy do naszego sklepu internetowego www.odziezbhp-jarocin.pl oraz do naszego sklepu stacjonarnego ul. Wojska Polskiego 55, 63-200 Jarocin. W obu miejscach znajdziecie w razie potrzeby fachowe doradztwo.

Przyjdź i sprawdź!

Śledź również nasz fanpage na FB, żeby być na bieżąco z nowościami!
https://www.facebook.com/ProtectSystemsJarocin/?ref=py_c