Menu Zamknij

Jak uniknąć podwyżek cen energii?

Jednym z najgorętszych tematów pozostają rosnące ceny. Wiele osób martwią m. in. coraz wyższe rachunki za prąd. Istnieje jednak sposób, żeby rozwiązać ten problem. Są nim oczywiście panele fotowoltaiczne. Jednorazowa inwestycja daje nam dostęp do taniej energii na kilkadziesiąt lat, dlatego warto przynajmniej rozważyć to rozwiązanie.

Rosnące ceny energii elektrycznej w dużej mierze wynikają z polityki Unii Europejskiej. Na terenie UE trwa walka z zanieczyszczeniem powietrza. W Polsce energetyka wciąż opiera się na węglu. Nasz kraj płaci więc kary za emisję szkodliwych związków do atmosfery, co dla przeciętnego Polaka oznacza rosnące ceny prądu. Koszt uprawnień do emisji dwutlenku węgla będzie coraz większy, ponieważ UE dąży do zastąpienia wysokoemisyjnych źródeł energii – odnawialnymi, czyli wykorzystywania wiatru lub słońca. Najlepszym sposobem na uniknięcie rosnących cen prądu jest inwestycja w fotowoltaikę.

Nie bez powodu, fotowoltaika w Bydgoszczy i innych polskich miastach tak dynamicznie się rozwija. Jest to doskonałe rozwiązanie dla przedsiębiorców, użytkowników indywidualnych czy chociażby wspólnot mieszkaniowych. Warto wziąć pod uwagę, że średni czas zwrotu inwestycji to siedem lat. Po kilku latach fotowoltaika jest już spłacona, a my wciąż mamy dostęp do taniej, ekologicznej energii. Większość producentów deklaruje, że po 25 latach użytkowania, panele zachowają żywotność na poziomie co najmniej 82%.

Instalacja fotowoltaiki w Toruniu

Niektórzy wciąż mają wątpliwości, czy instalacja paneli słonecznych w Polsce jest opłacalna. Nie ma jednak powodów do obaw – nasłonecznienie w naszym kraju jest wystarczające, żeby fotowoltaika pokrywała zapotrzebowanie energetyczne budynku. Wydajność jest oczywiście zależna od regionu. Jeżeli interesuje nas fotowoltaika, Toruń czy Bydgoszcz to lepsze lokalizacje niż Szczecin. Nie oznacza to oczywiście, że panele w zachodniopomorskim nie będą produkować wystarczająco dużo energii na nasze potrzeby. Doświadczony wykonawca zaprojektuje instalację, biorąc pod uwagę nasłonecznienie w regionie.

Wielu osób wciąż zwleka z założeniem fotowoltaiki ze względów finansowych. W takiej sytuacji, warto zapoznać się z licznymi programami dla przedsiębiorców i odbiorców indywidualnych. Możliwe jest otrzymanie dofinansowania lub nisko oprocentowanej pożyczki. Do najpopularniejszych należą chociażby Mój Prąd i Czyste Powietrze.

Inwestycja w fotowoltaikę pozwala na osiągnięcie niezależności energetycznej. Nie warto więc zwlekać z przejściem na tani, ekologiczny prąd.