Menu Zamknij

Jak prawidłowo nawadniać rośliny szklarniowe?

Planując budowę szklarni, należy uwzględnić w niej systemy nawadniania odpowiednie do poszczególnych upraw, np. ogórków szklarniowych czy też pomidorów w szklarni. System nawadniania szklarni jest jednym z najważniejszych elementów, który decyduje o tym, jak będą wyglądały plony naszych upraw.

Znaczenie wody w organizmach roślinnych

Woda jest bardzo ważnym elementem decydującym o wyglądzie i plonowaniu roślin. Bardzo często stanowi ona aż 90 proc. całej rośliny. Nie jest ona pokarmem dla roślin, ani też materiałem budulcowym, ale wpływa ona na rozwój rośliny, ponieważ głównie dzięki niej prawidłowo przebiegają procesy życiowe.

W momencie, gdy wody w organizmie roślinnym jest zbyt mało, zaczyna ona więdnąć i zasychać. Dlatego w uprawach szklarniowych tak ważne jest podlewanie roślin i dostarczanie do gleby odpowiedniej ilości wody. To, jak intensywnie roślina pobiera wodę, zależy od ilości tlenu i wody w glebie. Należy jednak pamiętać, że bardzo duże ilości wody są tracone w procesie transpiracji. Dlatego istotne znaczenie ma ściółkowanie gleby, dzięki czemu proces wyparowywania wody z powierzchni roślin się ograniczy.

Znaczenie wody w organizmach roślinnych

Woda jest bardzo ważnym elementem decydującym o wyglądzie i plonowaniu roślin. Bardzo często stanowi ona aż 90 proc. całej rośliny. Nie jest ona pokarmem dla roślin, ani też materiałem budulcowym, ale wpływa ona na rozwój rośliny, ponieważ głównie dzięki niej prawidłowo przebiegają procesy życiowe.

Zobacz również

Jak zadbać o amarylis po przekwitnięciu? Ważne zasadyUprawa ogórków szklarniowych. Pamiętaj o tych ważnych zasadach

W momencie, gdy wody w organizmie roślinnym jest zbyt mało, zaczyna ona więdnąć i zasychać. Dlatego w uprawach szklarniowych tak ważne jest podlewanie roślin i dostarczanie do gleby odpowiedniej ilości wody. To, jak intensywnie roślina pobiera wodę, zależy od ilości tlenu i wody w glebie. Należy jednak pamiętać, że bardzo duże ilości wody są tracone w procesie transpiracji. Dlatego istotne znaczenie ma ściółkowanie gleby, dzięki czemu proces wyparowywania wody z powierzchni roślin się ograniczy.REKLAMAhttps://3ae9f32bcfdcd919228b2f4aae09051b.safeframe.googlesyndication.com/safeframe/1-0-37/html/container.html

Uprawa pomidorów w szklarni i uprawa ogórków szklarniowych nie byłaby możliwa, gdyby nie było systemu nawadniania szklarni lub nawadniania tuneli foliowych. Podlewanie należy do jednej z najważniejszych czynności, która zalicza się do pielęgnacji. To właśnie dzięki wodzie jest ona w stanie przeżyć w sztucznych warunkach, dlatego zobaczmy, jakie systemy nawadniania możemy wykorzystać w swojej szklarni i z jaką ceną to się wiąże?

Nawadnianie szklarni – deszczowanie

Deszczowanie to bardzo znany system nawadniania szklarni oraz nawadniania tuneli foliowych. Przeznaczony jest on dla roślin, którym nie przeszkadza kontakt wody z liśćmi, ale mimo to może mieć to zły wpływ, a na roślinach mogą zacząć rozwijać się niebezpieczne choroby grzybowe i bakteryjne.

Nawadnianie szklarni poprzez deszczowanie polega na dostarczaniu wody do roślin poprzez dysze, zamontowane na ciągach rur. Dysze są w stanie rozpylić ciecz w promieniu 1-1,5 m. Zraszacze mogą znajdować się w dwóch miejscach. Pierwszą opcją jest zainstalowanie systemu nawadniania nad roślinami, co sprawia, że rośliny podlewane są w całości od góry. Drugim rozwiązaniem jest zainstalowanie zraszaczy nad powierzchnią gruntu, co ułatwi rozprowadzanie wody, tak, by docierała ona do podłoża.

Jeśli chodzi o ceny takich rozwiązań, to nie są one wysokie. W skład ceny wchodzi zakup rur i dysz oraz koszt ich zamontowania. Na pewno ten system nawadniania jest tańszy od nawadniania kropelkowego, znanego też podlewaniem grawitacyjnym, ale musimy do niego utrzymywać wysokie ciśnienie wody.

Nawadnianie kropelkowe – jak wygląda podlewanie grawitacyjne

Uprawa pomidorów w szklarni oraz uprawa ogórków szklarniowych to idealne miejsce, gdzie możemy zastosować podlewanie grawitacyjne, znane jako nawadnianie kropelkowe. Takie nawadnianie szklarni jest coraz bardziej popularne i na pewno lepsze od deszczowania, ponieważ ilość wody podawanej do roślin jest indywidualna i zależy od jej zapotrzebowania.

To sztuczne podlewanie jest bardzo precyzyjne, a dodatkowo dzięki niemu możemy zaoszczędzić duże ilości wody. Atutem jest również to, że ten system nawadniania szklarni nie wymaga wysokiego ciśnienia wody. Musimy jednak pamiętać, że ważną rolę odgrywa tutaj jakość wody, która musi być utrzymana w jak najwyższym poziomie, aby zanieczyszczenia nie zatykały kroplowników.

Nawadnianie szklarni wykorzystywane jest przez cały rok, natomiast w sezonach letnich jest ono najbardziej potrzebne. Wysokie temperatury prowadzą do wysychania roślin, dlatego istotne jest regularne podlewanie. Sztuczne nawadnianie szklarni przynosi za sobą wiele korzyści. Dzięki precyzyjnym systemom nawadniania możemy zaoszczędzić bardzo dużo czasu, który wykorzystamy, np. na odpoczynek. Dlatego też warto zainwestować swoje pieniądze w dobrej jakości system nawadniania szklarni.

Źródło: Fajny Ogród