Menu Zamknij

Dlaczego warto montować podnośniki dla niepełnosprawnych w domu?

Przeznaczone dla osób niepełnosprawnych podnośniki znacznie ułatwiają prowadzenie opieki. Jakie są główne zalety związane z ich stosowaniem? Gdzie uzyskać podnośnik?

Podnośnik dla niepełnosprawnych – dlaczego warto?

Opieka nad osobą niepełnosprawną, która nie może poruszać się samodzielnie, może być bardzo wymagająca. W takiej sytuacji warto zdecydować się na wynajęcie albo zakupienie dodatkowych sprzętów ułatwiających prowadzenie codziennych czynności. Sprzęt jak podnośnik dla niepełnosprawnych używany jest głównie w celu przemieszczania osób z łóżka na wózek inwalidzki, transportowaniu ich do łazienki, ale również sprawdzają się na zewnątrz, na przykład przy wsiadaniu do pojazdu. Określany jest on także jako podnośnik rehabilitacyjny. Zalety stosowania podnośników dla niepełnosprawnych: – Łatwiejsza opieka, ponieważ transport osoby nie wymaga używania tak dużej siły, – Ochrona dla kręgosłupa opiekuna przy przemieszczaniu osoby, – Zmniejszenie ryzyka wypadków podczas transportu osoby, – Prostsze i szybsze prowadzenie codziennych czynności, – Możliwość opieki nad pacjentem bez pomocy innych opiekunów.

Jak wybrać odpowiedni podnośnik dla niepełnosprawnych?

W użyciu znajdują się obecnie różne rodzaje podnośników przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych. Najczęściej podnośniki dzielone są na dwie kategorie – stacjonarne, czyli montowane w miejscu, a także ruchome, przenośne, które mogą być przemieszczane dzięki podstawie wyposażonej w koła. Podnośniki stacjonarne dzielone są na podnośnik ścienny oraz podnośnik sufitowy dla niepełnosprawnych zależnie od ich miejsca montażu. Stosowne są także podnośniki sterowane manualnie, czyli ręcznie oraz podnośniki elektryczne, które sterowane są za pomocą pilota i ułatwiają przemieszczanie osób niepełnosprawnych.

Podnośnik rehabilitacyjny – jak uzyskać?

Podnośniki mogą być wynajmowane lub kupione na własność. Na podnośnik dla niepełnosprawnych można otrzymać także dofinansowanie z PFRON.