Menu Zamknij

Czym kierować się podczas wyboru ośrodka terapii uzależnień?

Osoby uzależnione zazwyczaj przez długi czas wypierają istnienie problemu. W końcu dochodzi jednak do momentu, w którym chory dostrzega konieczność rozpoczęcia leczenia. Może to wynikać z interwencji rodziny, utraty pracy czy poważnych problemów ze zdrowiem. Osoba uzależniona staje wtedy przed ważną decyzją: musi wybrać najlepszy ośrodek. Co warto wziąć pod uwagę?

Po pierwsze, należy sprawdzić zakres terapii w ośrodku. Niektóre kliniki oferują pomoc wyłącznie osobom uzależnionym od konkretnej substancji np. alkoholu. W innych z kolei, dostępne jest leczenie uzależnień od wszelkiego rodzaju środków psychoaktywnych oraz problemów behawioralnych np. hazardu. Niektóre ośrodki zajmują się również terapią uzależnień mieszanych. Pod uwagę należy wziąć też liczbę pacjentów, znajdujących się jednocześnie pod opieką placówki. Sytuacja każdej osoby uzależnionej jest inna, dlatego bardzo cenne jest indywidualne podejście. W przepełnionym ośrodku, terapeuci nie mają dla pacjenta wystarczająco dużo czasu. Warto wziąć to pod uwagę, ponieważ dobra terapia to nie tylko zajęcia grupowe, ale też indywidualne.

Drugim ważnym czynnikiem jest personel. Oczywiste jest, że musi posiadać wiedzę i doświadczenie. Nie powinny to być jednak puste deklaracje. Dobry ośrodek udostępnia na swojej stronie internetowej niezbędne informacje na temat wykształcenia i kwalifikacji pracowników. Warto sprawdzić, czy klinika zapewnia opiekę pielęgniarek, psychoterapeutów i terapeutów uzależnień. Sprawdzenie ich kwalifikacji jest bardzo ważne, ponieważ od tego w dużej mierze zależy powodzenie terapii.

Prywatny ośrodek leczenia uzależnień


Warto wziąć pod uwagę również warunki panujące w ośrodku. Dużym plusem jest położenie za miastem, ponieważ natura ułatwia chorym wyciszenie się. Komfortowe warunki pozwalają też zredukować stres, związany ze zmianą trybu życia. Osoby poszukujące godnego zaufania ośrodka, w którym dba się o komfort i bezpieczeństwo pacjentów, powinny zainteresować się ofertą kliniki Awamedic. Jest to prywatny ośrodek leczenia uzależnień, w którym pracują wykwalifikowani terapeuci. Klinika oferuje pomoc osobom zmagającym się z alkoholizmem, narkomanią, lekomanią i uzależnieniami behawioralnymi. W placówce dostępne są terapia i detoksykacja, dlatego pacjent może zgłosić się pod wpływem substancji psychoaktywnych. Połączenie pracy nad fizycznym i psychicznym aspektem uzależnienia sprawia, że pobyt w ośrodku Awamedic przynosi długofalowe efekty. Wybór odpowiedniego ośrodka to pierwszy krok do wyjścia z nałogu. Warto więc przeanalizować warunki panujące w klinice oraz kompetencje personelu, żeby mieć pewność, że zdecydowaliśmy się na placówkę godną zaufania.